Home / Voltage Reference / LT1236CCN8-10#PBF
LT1236CCN8-10#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1236CCN8-10#PBF
Package:
8-PDIP
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 67
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series -
Package Tube
Tolerance ±0.1%
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Reference Type Series, Shunt, Buried Zener
Voltage - Input 11.5V ~ 40V
Current - Output 10 mA
Current - Supply 2mA
Current - Cathode 1.7 mA
Base Product Number LT1236
Noise - 0.1Hz to 10Hz 6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 3.5µVrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 8-PDIP
Temperature Coefficient 15ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V