LT1304CS8-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1304CS8-3.3#PBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG BST SEPIC 3.3V 8SOIC
Series -
Package Tube
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
Topology Boost, SEPIC
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Current - Output 800mA (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1304
Output Configuration Positive
Frequency - Switching Up to 300kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 8V
Voltage - Input (Min) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V