Home / Voltage Reference / LT1460EIS8-2.5#TRPBF
LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Package:
8-SO
Description:
IC VREF SERIES 0.125% 8SOIC
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.125%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Reference Type Series
Voltage - Input 3.4V ~ 20V
Current - Output 40 mA
Current - Supply 165µA
Base Product Number LT1460
Noise - 0.1Hz to 10Hz 10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 10µVrms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-SO
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V