Home / Voltage Reference / LT1460FCMS8-10#PBF
LT1460FCMS8-10#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1460FCMS8-10#PBF
Package:
8-MSOP
Description:
IC VREF SERIES 0.15% 8MSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 35
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series -
Package Tube
Tolerance ±0.15%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Reference Type Series
Voltage - Input 10.9V ~ 20V
Current - Output 40 mA
Current - Supply 360µA
Base Product Number LT1460
Noise - 0.1Hz to 10Hz 40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 8-MSOP
Temperature Coefficient 25ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V