Home / Voltage Reference / LT1460KCS3-10#TRMPBF
LT1460KCS3-10#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1460KCS3-10#TRMPBF
Package:
SOT-23-3
Description:
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1279
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status Active
Reference Type Series
Voltage - Input 10.9V ~ 20V
Current - Output 40 mA
Current - Supply 350µA
Base Product Number LT1460
Noise - 0.1Hz to 10Hz 4ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 4ppmrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-3
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V