Home / Voltage Reference / LT1461CCS8-3.3#TRPBF
LT1461CCS8-3.3#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1461CCS8-3.3#TRPBF
Package:
8-SO
Description:
IC VREF SERIES 0.08% 8SOIC
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.08%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Reference Type Series
Voltage - Input 3.8V ~ 20V
Current - Output 100 mA
Current - Supply 70µA
Base Product Number LT1461
Noise - 0.1Hz to 10Hz 8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 9.6ppmrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 8-SO
Temperature Coefficient 12ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V