LT1501CS8-3.3
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1501CS8-3.3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG MULTI CONFG 3.3V 8SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 230
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
Topology Boost, Cuk, Flyback
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Current - Output 700mA (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1501
Output Configuration Positive or Negative
Frequency - Switching Up to 500kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V