LT1506CR-3.3SYNC#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1506CR-3.3SYNC#PBF
Package:
7-DDPAK
Description:
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK-7
Series -
Package Tube
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Product Status Active
Current - Output 4.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1506
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 500kHz
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 7-DDPAK
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V