LT1507IS8-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1507IS8-3.3#PBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 307
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series -
Package Tube
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Current - Output 1.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1507
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 500kHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V