LT1578CS8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1578CS8-2.5#PBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Series -
Package Tube
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Current - Output 1.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1578
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V