LT1584CT-3.45#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1584CT-3.45#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.45V 7A TO220-3
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 7A
Base Product Number LT1584
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 7A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.45V