LT1585ACT-1.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1585ACT-1.5#PBF
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 5A TO220-3
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 72dB (120Hz)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 5A
Base Product Number LT1585
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V