LT1587CM-3.45#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1587CM-3.45#PBF
Package:
3-DDPAK
Description:
IC REG LINEAR 3.45V 3A D2PAK-3
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 3A
Base Product Number LT1587
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 3-DDPAK
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.45V