Home / Voltage Reference / LT1634AIS8-2.5#PBF
LT1634AIS8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1634AIS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 74
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Tolerance ±0.05%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Voltage - Input -
Current - Output 50 mA
Current - Supply -
Current - Cathode 8 µA
Base Product Number LT1634
Noise - 0.1Hz to 10Hz 15µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-SO
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V