Home / Voltage Reference / LT1634AIS8-4.096#TRPBF
LT1634AIS8-4.096#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1634AIS8-4.096#TRPBF
Package:
8-SO
Description:
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.05%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input -
Current - Output 30 mA
Current - Supply -
Current - Cathode 15 µA
Base Product Number LT1634
Noise - 0.1Hz to 10Hz 30µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-SO
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.096V