LT1761IS5-3.3#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1761IS5-3.3#TRMPBF
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT23-5
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5179
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Base Product Number LT1761
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V