LT1763CDE-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1763CDE-2.5#PBF
Package:
12-DFN (4x3)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 12DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5656
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 65dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number LT1763
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 12-DFN (4x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V