LT1763MPS8-2.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1763MPS8-2.5#TRPBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SO
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number LT1763
Output Configuration Positive
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA
Current - Supply (Max) 16 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V