LT1764AEFE-3.3#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1764AEFE-3.3#TRPBF
Package:
16-TSSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A 16TSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 37
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 3A
Base Product Number LT1764
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A
Current - Supply (Max) 200 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-TSSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V