LT1764ET-1.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1764ET-1.5#PBF
Package:
TO-220-5
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 44
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 3A
Base Product Number LT1764
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A
Current - Supply (Max) 200 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-5
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V