Home / Voltage Reference / LT1790ACS6-2.048#TRPBF
LT1790ACS6-2.048#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1790ACS6-2.048#TRPBF
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.05%
Reference Type Series
Voltage - Input 2.8V ~ 18V
Current - Output 5 mA
Current - Supply 75µA
Base Product Number LT1790
Noise - 0.1Hz to 10Hz 22µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 41µVrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package TSOT-23-6
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.048V