Home / Voltage Reference / LT1790AIS6-4.096#TRMPBF
LT1790AIS6-4.096#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1790AIS6-4.096#TRMPBF
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 694
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.05%
Reference Type Series
Voltage - Input 4.6V ~ 18V
Current - Output 5 mA
Current - Supply 80µA
Base Product Number LT1790
Noise - 0.1Hz to 10Hz 60µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 89µVrms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package TSOT-23-6
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.096V