Home / Voltage Reference / LT1790BIS6-2.5#TRPBF
LT1790BIS6-2.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1790BIS6-2.5#TRPBF
Description:
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.1%
Reference Type Series
Voltage - Input 3V ~ 18V
Current - Output 5 mA
Current - Supply 80µA
Base Product Number LT1790
Noise - 0.1Hz to 10Hz 32µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 48µVrms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package TSOT-23-6
Temperature Coefficient 25ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V