LT1962EMS8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1962EMS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-MSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1215
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 65dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number LT1962
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V