LT1963AES8-1.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1963AES8-1.5#TRPBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 8SOIC
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LT1963
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 120 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V