LT1963EFE-1.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1963EFE-1.5#PBF
Package:
16-TSSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 16TSSOP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LT1963
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 120 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-TSSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V