LT1963EQ-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1963EQ-3.3#PBF
Package:
5-DDPAK
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 5DDPAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 385
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LT1963
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 120 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-DDPAK
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V