LT1963EST-1.8#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1963EST-1.8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
SOT-223-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 262
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LT1963
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 120 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V