LT1965EMS8E-1.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1965EMS8E-1.5#TRPBF
Package:
8-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.1A 8MSOP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A
Current - Supply (Max) 40 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V