LT1965EQ-2.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1965EQ-2.5#TRPBF
Package:
5-DDPAK
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 5DDPAK
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A
Current - Supply (Max) 40 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-DDPAK
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V