LT3008ITS8-3.3#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3008ITS8-3.3#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TSOT-23-8
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 20MA TSOT23-8
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 59dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 20mA
Base Product Number LT3008
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-8
Current - Quiescent (Iq) 6 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V