LT3009IDC-2.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3009IDC-2.5#TRPBF
Package:
6-DFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 20MA 6DFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 20mA
Base Product Number LT3009
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 20mA
Current - Supply (Max) 1 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 6 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V