LT3015IMSE-15#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3015IMSE-15#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
12-MSOP-EP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR -15V 1.5A 12MSOP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 50dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number LT3015
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Negative
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) -30V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 70 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 12-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 2.4 mA