LT3020IDD-1.2#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3020IDD-1.2#PBF
Package:
8-DFN (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 60dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 100mA
Current - Supply (Max) 3.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V