LT3021ES8-1.2#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3021ES8-1.2#PBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 8SOIC
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 60dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number LT3021
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 500mA
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V