LT3050EMSE-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3050EMSE-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
12-MSOP-EP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 12MSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 306
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 70dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Current Limit, Enable, Soft Start
Current - Output 100mA
Base Product Number LT3050
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 100mA
Current - Supply (Max) 5.2 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 12-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V