LT3055EDE-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3055EDE-3.3#PBF
Package:
16-DFN (4x3)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 157
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 70dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 500mA
Base Product Number LT3055
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.59V @ 500mA
Current - Supply (Max) 25 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-DFN (4x3)
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V