LT3055MPMSE-3.3#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3055MPMSE-3.3#TRPBF
Package:
16-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16MSOP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 70dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 500mA
Base Product Number LT3055
Output Configuration Positive
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.59V @ 500mA
Current - Supply (Max) 25 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V