LT3060EDC-1.2
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3060EDC-1.2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-DFN (2x2)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8DFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 79dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Soft Start
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 100mA
Current - Supply (Max) 4 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V