LT3060IDC-3.3#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3060IDC-3.3#TRMPBF
Package:
8-DFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8DFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1627
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 70dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable, Soft Start
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 100mA
Current - Supply (Max) 4 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V