LT3062EDCB-3.3
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3062EDCB-3.3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-DFN (2x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8DFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 73dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Control Features Soft Start
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.53V @ 200mA
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V