LT3062EMS8E-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3062EMS8E-3.3#PBF
Package:
8-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 73dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Soft Start
Current - Output 200mA
Base Product Number LT3062
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.53V @ 200mA
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V