LT3065HDD-1.2#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3065HDD-1.2#TRPBF
Package:
10-DFN (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 10DFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 78dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 500mA
Base Product Number LT3065
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 500mA
Current - Supply (Max) 25 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V