
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3500EMSE#PBF
Manufacturer:
Package:
16-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG DL BUCK/LINEAR 16MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.6995
9.6995
10
8.76375
87.6375
25
8.3562
208.905
100
7.25553
725.553
250
6.92949
1732.3725
500
6.318051
3159.0255
1000
5.502818
5502.818
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) |
| w/Sequencer | No |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 36V |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | LT3500 |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 2.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Voltage/Current - Output 1 | 0.8V ~ 38.9V, 2A |
| Voltage/Current - Output 2 | Adjustable, 13mA |
| Voltage/Current - Output 3 | - |