
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3509HMSE#PBF
Manufacturer:
Package:
16-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 700MA DL 16MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.8585
10.8585
10
9.81255
98.1255
25
9.35636
233.909
100
8.124115
812.4115
250
7.758954
1939.7385
500
7.074327
3537.1635
1000
6.16151
6161.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 700mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | LT3509 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz ~ 2.15MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.6V |
| Voltage - Output (Max) | 34.2V |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |