
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3510EFE#TRPBF
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A DL 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.386
9.386
10
8.4797
84.797
25
8.08526
202.1315
100
7.02031
702.031
250
6.704834
1676.2085
500
6.113231
3056.6155
1000
5.324427
5324.427
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | LT3510 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 25V |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V |
| Voltage - Output (Max) | 23.75V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |