
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3571EUD#PBF
Manufacturer:
Package:
16-QFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 370MA 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5075
6.5075
10
5.8786
58.786
25
5.60538
140.1345
100
4.86723
486.723
250
4.648464
1162.116
500
4.238292
2119.146
1000
3.691415
3691.415
2500
3.5547
8886.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 370mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT3571 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 75V (Switch) |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |