
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3580HMS8E#TRPBF
Manufacturer:
Package:
8-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG MULTI CONFG ADJ 2A 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.056
8.056
10
7.27795
72.7795
25
6.93918
173.4795
100
6.025185
602.5185
250
5.754416
1438.604
500
5.24666
2623.33
1000
4.569671
4569.671
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Cuk, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT3580 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 32V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 42V (Switch) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |