
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3797ILXE#PBF
Manufacturer:
Package:
48-LQFP-EP (7x7)
Batch:
-
Description:
IC LED DRIVER CTRLR PWM 48LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.9175
13.9175
10
12.7908
127.908
25
12.26108
306.527
80
10.802925
864.234
250
10.272768
2568.192
500
9.609991
4804.9955
1000
8.81468
8814.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Type | DC DC Controller |
| Series | - |
| Dimming | Analog, PWM |
| Package | Tray |
| Topology | Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Frequency | 100kHz ~ 1MHz |
| Applications | Automotive, Lighting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Output | - |
| Number of Outputs | 3 |
| Internal Switch(s) | No |
| Base Product Number | LT3797 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 40V |
| Voltage - Supply (Min) | 2.5V |
| Supplier Device Package | 48-LQFP-EP (7x7) |
| Current - Output / Channel | - |