
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3935RV#PBF
Manufacturer:
Package:
28-LQFN (4x5)
Batch:
-
Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM 4A 28LQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3365
6.3365
10
5.72565
57.2565
25
5.45946
136.4865
80
4.7405
379.24
230
4.527491
1041.32293
490
4.128006
2022.72294
980
3.59536
3523.4528
2450
3.462199
8482.38755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Type | DC DC Regulator |
| Series | - |
| Dimming | PWM |
| Package | Tray |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Frequency | 200kHz ~ 2MHz |
| Applications | Automotive, Lighting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Output | 0V ~ 36V |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Base Product Number | LT3935 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Supply (Max) | 36V |
| Voltage - Supply (Min) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 28-LQFN (4x5) |
| Current - Output / Channel | 4A |